SOYUT WIND - Soyut Rüzgar, Somut Güç

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Hakkımızda

SOYUT Enerji A.Ş. 1974 yılında kurulmuş enerji, üretim, finans, ticaret alanlarında faaliyet gösteren SOYUT Holding A.Ş.'nin bir iştirakidir. 

SOYUT Enerji A.Ş.  1994 - 1996 yılları arasında güneşten elektrik elde etmek için kullanılan fotovoltaik cell'lerin ithalatını yaparak Türkiye'deki ilk uygulamaları gerçekleştirdi. 1996 - 2000 yılları arasında 3,6 MW gücünde francis model hidro (su) türbinlerinin parçalarını imal etmiştir. Firmamız, 2000 yılından itibaren SoyutWind markası adı altında rüzgar türbini üretimi ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. 

2000 yılında bir Alman mühendislik ekibiyle başlanan rüzgar türbini imalatı çalışmalarımız daha sonra Türk mühendisler tarafından geliştirilerek son tasarımını almıştır.


SOYUT Enerji A.Ş. Ankara-Temelli'deki 15.000 m2 kapalı alan ve 120.000 m2 açık alana sahip fabrikasında rüzgar türbinlerinin jeneratöründen kanatlarına kadar tamamını yerli olarak imal etmektedir. Türkiye ve yurtdışından gelen talepleri karşılamak için talep edilmesi halinde  yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı kredi de sağlayarak anahtar teslim santral kurmaktadır. SOYUT Enerji A.Ş. rüzgar türbinin işletmeye alınması, inşaatın başlamasından ticari üretime geçişine kadar olan süreci, 4 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirmektedir. 

Hedeflerimiz

SOYUT Grubu'nun enerji sektöründeki hedefi, bünyesinde çalışan uzman kadrosuna genç mühendisler ve teknik elemanları da katarak hem rüzgar enerjisi (temiz enerji) kullanımının  gelişimine hem de ülkemizin enerji bağımlılığının azaltılmasına katkıda bulunmaktır.  Teknolojiyi takip etmek ve geliştirmek için Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdüren şirketimiz, temiz enerji konusunda uluslararası akreditasyon veren American Wind Energy Association (AWEA) - Amerikan Rüzgar Enerjisi Birliği ve American Council On Renewable Energy (ACORE) - Amerikan Yenilenebilir Enerji Konseyi kuruluşlarına üye kabul edilmiştir.

Ülkemizin 2020 yılındaki elektrik ihtiyacı 400-500 milyar kilovat saat olarak öngörülmektedir. Ancak şu anki yatırımlara göre bunun yalnız 200 milyar kilovat saatini kendi kaynaklarından karşılayabileceği hesaplanmaktadır. Enerjide dışa bağımlılığı artacak olan Türkiye'de alternatif kaynakların kullanılması her gecen gün daha da önem arz etmektedir. Enerjinin geleceğini alternatif kaynaklarda gören firmamız, bu konuda ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak için çalışmaktadır.

Daima "en iyi" olmak, vazgeçilmez hedefimizdir. Kalitede, hizmette en iyi olmak ve bu hedefe ulaşmak üzere yenilenebilir temiz enerji sistemlerinde piyasada lider olmak ve fiyatlarımızla dünyadaki rakiplerimize oranla çok daha ucuz hizmet vererek ülkemiz ve dünyamız için çevre koruma bilinciyle davranarak rüzgar enerjisini kullanımını artırmak temel ilkemizdir.

Müşterilerimiz için değer yaratmak, beklentilerine kalite ve istikrarla karşılık vermek ilk önceliğimizdir. Ürünlerimize sahip çıkmak ve satış sonrasında da müşterilerimizin her zaman yanında olmak öncelikli görevimizdir.

 
SoyutWind Haberler
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5